top of page

Mat Pilates

    Pilates, son yıllarda çok yaygınlaşan ve tercih edilen bir terapi yöntemidir. Pilates için sadece "Spor" demek yeterli değildir.          

    Birçok bel-boyun fıtığı  veya omurga sorunu olan kişi pilates ile sağlığına kavuşmuştur. Vücudunuzu hem doğru kullanmayı öğrenirsiniz hem de kaslarınız esnek ve güçlü olur. Bu şekilde kişinin postürü düzelirken bir yandan da sıkılaşma ve kilo vermeye destek olur. Durum böyleyken pilatesi evde televizyondan izleyerek yapmak veya işin uzmanı olmayan kişilerden öğrenmek son derece riskli ve tehlikelidir.

    Kişide kalıcı omurga ve kas hasarı bırakabilir. O yüzden FizyoPark Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak alanında uzman, Pilates Eğitim Belgesi olan bir fizyoterapist ile çalışıyoruz. Çünkü biz sizin sağlığınıza değer veriyoruz.

pilates

Mat Pilates ile 10 Önemli Kazanç

1. Postür/Duruş Hizalama: Pilates sırasında yaptığınız her hareket iskeletinizin doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu hizayı koruyan kasları da güçlendirir.Doğru postür sizi bir çok omurga sorununa karşı daha iyi korur.

2.  Kasları Belirginleştirme: Pilates sırasında kaslarınız hem statik hem de dinamik olarak çalışır.
3.  Güç Merkezini Kuvvetlendirme: Bu prensibe göre, güç içeriden dışarıya doğru yönlendirilmeli ve her hareket güç merkezinden başlayarak uzuvlara ulaşmalıdır.

4. Akıl-Vücut İlişkisi Farkındalığı: Nefes ve konsantrasyon, Pilates’in iki ana prensibidir. Bunlar geliştiğinde zihinsel gücünüz artacak ve akıl-vücut ilişkiniz güçlenecektir.

5.  Konsantrasyon Geliştirme: Pilates seansları daha uzun süreli ve akıcıdır. Bu sayede kaslarınız sürekli çalışır halde olurken, hem dayanıklılığınız hem de konsantrasyonunuz artar.

6. Stres Azaltma: Nefesinizi kontrol altına alıp, konsantrasyonunuzu arttırdığınızda, kan dolaşımınız düzenlenip, duruşunuz düzeldiğinde, hareket alanınız genişleyip, kontrolünüz çoğaldığında, direk olarak hayatınızdaki stres seviyesi de düşecektir.

7. Esnekliği Arttırma: Pilates sırasında yapılan dinamik hareketler sayesinde, hem kaslarınız gerilip uzayacak, hem de eklemlerinizin hareket alanı genişleyecektir.

8. Sakatlıkları Engelleme: Güçlenen fiziksel altyapınız sayesinde sakatlanma riskiniz de azalır.

9. Denge ve Koordinasyon: Denge artışı, günlük hayatınızda daha rahat hareket etmenizi sağlayacak, düşme riskinizi azaltacak ve daha atik olmanıza yardımcı olacaktır.

10. Kilo Kaybını Destekleme: Pilates sayesinde vücudunuzda daha çok kas oluşur, var olanlar da güçlenir. Bu sayede kalori yakma  oranınız artar.

bottom of page