top of page

Klinik Pilates

   Pilates, son yıllarda çok yaygınlaşan ve tercih edilen bir terapi yöntemidir. Pilates için sadece "Spor" demek yeterli değildir. Klinik Pilates, kişinin omurga sağlığını düzeltmek, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklarını egellemek ve tedavi etmek amacıyla uygulanan kişiye özel egzersizler bütünüdür. Skolyoz ve kifoz gibi omurga sorunları, kas ağrıları ve spazmları, kas romatizması, fibromiyalji sendromu,  bel ve boyun fıtıkları, donuk omuz, omuz eklemi sorunları, kas ve tendon yaralanmaları, menisküs problemleri, ön çağraz bağ yaralanması gibi diz problemleri, kalça eklemi sorunları, ayak-ayak bileği sorunları gibi bir çok hastalıkta ve vücut bölgesinde uygulanmaktadır.

   Pilates sıkılaşmaya yönelik egzersizler olarak biliniyor olsa da aslında uzman bir fizyoterapist eşliğinde uygulanan klinik pilates, yukarıda saydığımız hastalıkların ve deformitelerin önlenmesindehatta iyileştirilmesinde etkili bir tedavi yöntemidir.

klinik pilates
klinik pilates2

   Birçok bel-boyun fıtığı  veya omurga sorunu olan kişi pilates ile sağlığına kavuşmuştur. Vücudunuzu hem doğru kullanmayı öğrenirsiniz hem de kaslarınız esnek ve güçlü olur. Bu şekilde kişinin postürü düzelirken bir yandan da sıkılaşma ve kilo vermeye destek olur. Durum böyleyken pilatesi evde televizyondan izleyerek yapmak veya işin uzmanı olmayan kişilerden öğrenmek son derece riskli ve tehlikelidir. Kişide kalıcı omurga ve kas hasarı bırakabilir. O yüzden FizyoPark Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak alanında uzman, Pilates Eğitim Belgesi olan fizyoterapistlerle çalışıyoruz. Çünkü biz sizin sağlığınıza değer veriyoruz. Bu alanda Hatay'da ilk olma özelliğimiz sadece fizyoterapistlerimiz ile değil ayrıca açık hava ve bahçe konseptimiz ile tamamlanmaktadır.

Mat Pilates ile 10 Önemli Kazanç

1. Postür/Duruş Hizalama: Pilates sırasında yaptığınız her hareket iskeletinizin doğru olarak hizalanmasına yardımcı olur. Ayrıca bu hizayı koruyan kasları da güçlendirir.Doğru postür sizi bir çok omurga sorununa karşı daha iyi korur.

2.  Kasları Belirginleştirme: Pilates sırasında kaslarınız hem statik hem de dinamik olarak çalışır.


3.  Güç Merkezini Kuvvetlendirme: Bu prensibe göre, güç içeriden dışarıya doğru yönlendirilmeli ve her hareket güç merkezinden başlayarak uzuvlara ulaşmalıdır.
 

4. Akıl-Vücut İlişkisi Farkındalığı: Nefes ve konsantrasyon, Pilates’in iki ana prensibidir. Bunlar geliştiğinde zihinsel gücünüz artacak ve akıl-vücut ilişkiniz güçlenecektir.

5.  Konsantrasyon Geliştirme: Pilates seansları daha uzun süreli ve akıcıdır. Bu sayede kaslarınız sürekli çalışır halde olurken, hem dayanıklılığınız hem de konsantrasyonunuz artar.


6. Stres Azaltma: Nefesinizi kontrol altına alıp, konsantrasyonunuzu arttırdığınızda, kan dolaşımınız düzenlenip, duruşunuz düzeldiğinde, hareket alanınız genişleyip, kontrolünüz çoğaldığında, direk olarak hayatınızdaki stres seviyesi de düşecektir.

 

7. Esnekliği Arttırma: Pilates sırasında yapılan dinamik hareketler sayesinde, hem kaslarınız gerilip uzayacak, hem de eklemlerinizin hareket alanı genişleyecektir.

 

8. Sakatlıkları Engelleme: Güçlenen fiziksel altyapınız sayesinde sakatlanma riskiniz de azalır.
 

9. Denge ve Koordinasyon: Denge artışı, günlük hayatınızda daha rahat hareket etmenizi sağlayacak, düşme riskinizi azaltacak ve daha atik olmanıza yardımcı olacaktır .

10. Kilo Kaybını Destekleme: Pilates sayesinde vücudunuzda daha çok kas oluşur, var olanlar da güçlenir. Bu sayede kalori yakma  oranınız artar.

bottom of page